Rady a tipy pro výběr zahradního domku

bannery-rady-vyber-domku

Nemáte na vaší zahradě dostatek vhodného místa pro uskladnění veškerého nářadí, zahradní techniky, venkovního nábytku nebo sportovního vybavení? Poohlédněte se po některém ze zahradních domků. Ať už jste začátečník či zkušený zahrádkář, volbu zahradního domku je vždy potřeba důkladně promyslet. Existuje více materiálů, velikostí a typů, které možnosti vaší volby výrazně rozšiřují, zároveň ji ovšem dělají i o trochu náročnější. 

Na trhu je zahradních domků nepřeberné množství, proto je tu náš rádce pro výběr toho vhodného zahradního domku, který bude vyhovovat přímo vašim potřebám. Článek můžete pročíst celý, nebo stačí, pokud v rozcestníku kliknete na téma, které vás zajímá. Případně se můžete podívat také na naše video, kde zodpovídáme nejčastější otázky.

Rozcestník

  1. K čemu budu domek využívat a kam ho umístit?
  2. Jaké mám možnosti ukotvení domku?
  3. Z jakého materiálu se zahradní domky vyrábějí?
  4. Čím si mám domek dovybavit?
  5. Jak a čím domek smontuji?
  6. Namontujete mi domek?

1. K čemu budu domek využívat a kam ho umístit?

V první řadě je potřeba si promyslet, k čemu budete zahradní domek využívat a co vše do něj chcete uskladňovat - podle toho si zvolte vhodnou velikost domku. Ne všechny zahradní domky však musí být využity k uskladňování zahradních sekaček, lopat a dalšího příslušenství. Někdy je to také vhodný způsob, jak vytvořit kousek soukromí pro vaše děti nebo dokonce pro rekreaci celé rodiny. V tomto případě je však nutné počítat s větší velikostí, otevíratelnými okny a podlahou, ideální volbou bude tedy spíše dřevěný domek.  

Náš tip: Pozornost byste měli věnovat nejen velikosti celého domku, ale také velikosti vstupních dveří. Slabinou některých modelů je poměrně nízký vstup, který je následně pro spoustu lidí nepříjemným zjištěním.

Také je předem potřeba promyslet umístění zahradního domku. Ideální místo pro něj bude tam, kde nebude muset příliš často čelit silným nárazům větru. Stejně tak se nedoporučuje domek umisťovat pod stromy, kde hrozí nebezpečí pádu větví, ptačí trus či smola, a tím tedy poničení domku.

Řešíte, jestli musíte stavbu zahradního domku ohlašovat na úřadech? Aktuální podmínky dohledáte ve Stavebním zákoně, konkrétně v § 79. V současnosti platí, že nemusíte nahlašovat stavby se zastavěnou plochou do 25 m2, výškou do 5 metrů, které jsou zároveň v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 metry. Pamatujte ovšem, že v některých lokalitách může být výstavba omezena či zakázána obecní vyhláškou. Nejpřesnější informaci tedy získáte na místním stavebním úřadě.

Zpět na rozcestník

2. Jaké mám možnosti ukotvení domku?

Poté, co pro zahradní domek najdete vhodné místo, musíte zajistit co největší stabilitu. Proto je nezbytné domek vhodným způsobem upevnit, přičemž na výběr máte hned z několika možností.

Nejjednodušším způsobem, jak zahradní domek upevnit, je pomocí kotvicí sady do země. V tomto případě se domek připevňuje přímo do země pomocí kotev, ke kterým je na obou stranách domku upevněné lanko vedené pod jeho střechou. Tento způsob ukotvení domku je vhodný především pro krytá a závětrná místa a využívá se pro plechové i plastové domky. 

Pokud chcete využít spolehlivější způsob ukotvení, můžete zahradní domek přivrtat k betonovému nebo dřevěnému základu. V případě základu u dřevěného domku musíte myslet na to, že by domek neměl být v přímém kontaktu se zemí, aby do trámků nepronikla žádná vlhkost. Proto se musí nosný rošt domku podložit bitumenovou lepenkou a v ideálním případě ještě posadit na trámky, které zamezí kontaktu se zemí. Kotvení probíhá v tomto případě pomocí klasických elkových profilů (tzv. vinglů) a hmoždinek či chemické kotvy. Případně je možné zakoupit přímo kotvicí sady do betonu.

Nemáte-li dřevěný či betonový základ, je možné ho nahradit klasickými zemními ocelovými vruty. Následující postup je již shodný s montáží na betonový či dřevěný základ.

Jéžovo tip: Ne vždy je potřebné příslušenství součástí balení zboží. Zkontrolujte si tedy předem, například v montážním návodu, co je zapotřebí si pro správné ukotvení dokoupit.

kotivic-sady-domky

Zpět na rozcestník

3. Z jakého materiálu se zahradní domky vyrábějí?

Na výběr máte hned ze tří možností – plechový, plastový nebo dřevěný domek. Každý materiál má svá pro i proti, podle kterých si jistě snadno vyberete ten ideální.  

Plechové domky

Plechové domky bývají nejčastěji vyrobeny z profilovaného ocelového plechu, který je včetně konstrukce pozinkovaný a opatřený práškovým nástřikem. Díky tomu není potřeba se o takový typ domku příliš starat, není tedy potřeba obnovovat nátěry, stačí pouze omývat viditelné nečistoty vodou. Stejně tak odolnost domku je poměrně vysoká - nemusíte se tedy bát, že by v důsledku nepříznivého počasí či běžných povětrnostních podmínek došlo k poničení domku. Je však potřeba myslet na vhodné ukotvení k zemi, bez toho bude domek velmi nestabilní.

Vzhledem k poměrně nízké hmotnosti využitého materiálu zvládne montáž plechového domku hravě každý více či méně zkušený zahrádkář. Je nutné také zmínit, že většina plechových domků je vyráběna z plechu o šířce 0,3-0,4 mm, který je pro běžné používání dostačující. Nicméně je možná narazit i na kvalitnější plechové domky, které disponují plechem o dvojnásobné tloušťce. Kvalita se samozřejmě v tomto případě odráží na vyšší ceně, a to například u domků Biohort Hörmann.

Pokud váháte, jaký domek vybrat, podívejte se na přední značky Biohort a Hörmann. 

Obě značky jsou dlouhodobě známé svou vysokou kvalitou a spolehlivostí. Výroba plechových domků z galvanizovaného ocelového plechu zaručuje jejich odolnost vůči různým vnějším vlivům, jako jsou korozní procesy, déšť, sníh a sluneční záření. Investicí do zahradního domku od těchto značek získáte produkt, který vám poslouží po dlouhá léta bez větších starostí.

Plastové domky

Pokud se poohlížíte po plastovém domku, jeho vlastnosti jsou téměř shodné jako u plechového domku. Nemusíte si  téměř vůbec lámat hlavu s údržbou domku –  pro odstranění viditelných nečistot si bohatě vystačíte s vodou. Kromě toho, že je plast jako materiál téměř bezúdržbový, je také poměrně odolný, takže se nemusíte bát popraskání či prolomení materiálu při běžném provozu. Stejně tak nízká hmotnost využitého materiálu přispívá snadnější manipulaci nejen při montáži s jednotlivými díly, ale také s celým domkem. V tomto případě však lehký materiál způsobuje také nestabilitu, což patří spolu s ne příliš přirozeným vzhledem ke slabým stránkám plastových zahradních domků.

Náš tip: Pokud jste si vybrali plastový nebo plechový domek, nemusíte se obávat jeho jednobarevného provedení. Domky jsou nabízeny také v dekoru dřeva, aby domek do vaší zahrady lépe zapadl. Mezi nejoblíbenější barvy patří kromě dekoru dřeva také antracitová/šedá barva.

zahradni-domek-drevo-dekor

Dřevěné domky

Dřevěné zahradní domky jsou nabízeny ve dvou typech konstrukce. Panelová konstrukce se využívá především u menších domků, které slouží k uskladnění zahradního příslušenství. Montáž u tohoto typu konstrukce je velice snadná, jelikož se domky dodávají v předmontovaném stavu a stačí tedy pouze jednotlivé panely přišroubovat k sobě. Druhým typem je konstrukce srubová, typická pro větší zahradní domky, které mohou být někdy využívány také jako chatky. Takové domky jsou kvalitnější, jelikož jejich stěny jsou tvořeny širšími fošnami, které je potřeba jednotlivě skládat na sebe.

Dřevěné domky svým vzhledem dodají vaší zahradě honosnější ráz a díky použitému materiálu, nejčastěji to bývá smrkové dřevo, se stanou její přirozenější součástí. Při pořízení dřevěného domku je ovšem potřeba počítat s náročnější údržbou a péčí o materiál. Dřevo je potřeba ještě před montáží domku ošetřit hluboko působícím základním nátěrem a preventivním nátěrem proti zamodrání a plísni (dřevo bývá většinou dodáváno zcela neupravené).

Pro konečný nátěr je vhodné využít lazuru, která ochrání dřevo především proti vlhkosti a slunečnímu záření. Tím však péče o dřevěný domek nekončí – nátěr je doporučováno obnovovat ideálně každý rok až dva, aby životnost domku byla co nejdelší. Na trhu se v současnosti setkáte také s již nalakovanými domky. Ani zde se ovšem natírání nevyhnete. Prkna jsou z výroby opatřena barvou pouze z jedné strany - z té vnější. Vnitřní strana dřevěných profilů musí být opatřena nátěrem při jeho stavbě.

zahradni-domek-drevo

Zpět na rozcestník

4. Čím si mám domek dovybavit?

K plechovému zahradnímu domku si můžete přikoupit například podlahovou základnu, která zajistí větší stabilitu a také vám usnadní pokládku dodatečné podlahy. K podlahové základně je tedy možné přišroubovat například OSB desky, palubky či prkna. Výhodou takové podlahy oproti klasickému betonovému povrchu je částečná izolace před mrazem a také snížení vlhkosti v domku. Základna však není určena k ukotvení domku do země ani do jiného materiálu.

Pokud však nemáte čas opatřit a vyrobit si vlastní podlahu, k plechovým i plastovým domkům se často nabízí podlahy přímo na míru konkrétnímu domku. Ty jsou vyrobené například z kvalitního a bezúdržbového dřevoplastového materiálu (WPC), který snese namáhání i vyšší zátěž a zároveň u něj není potřeba řešit podlahovou základnu. U dřevěných domků je také možné přikoupit přímo dřevěnou podlahu, pokud usilujete o to, aby interiér domku byl útulnější a vzhledově hezčí. Ta se pak jednoduše přišroubuje přímo k nosným trámům domku, není tedy potřeba dokupovat žádné další příslušenství.

Abyste se vyhnuli případnému poškození, doporučuje se u plechových zahradních domků využít střešních vzpěr. Tento doplněk domku oceníte především v případě, že bydlíte na místě, kde hrozí silné či konstantní sněhové přeháňky. Střešní vzpěry totiž pomáhají zvýšit únosnost střechy domku proti zatížení sněhem – konkrétně únosnost střechy vzroste až o 50 %.

zahradni-domek-stresni-vzpery

Pro zajištění delší životnosti vašeho dřevěného domku je ideální opatřit střechu domku ještě dodatečnou střešní krytinou. Pro tyto účely se často využívá samolepící asfaltová krytina, kterou jednoduše na střechu nalepíte v jednotlivých pásech a na vybraných místech přitlučete hřebíky. Ostatní práci pak za vás udělá samo slunce – při zahřátí dojde ke změknutí pásu, dva sousední pásy se k sobě přitaví a stejně tak se přilepí i k dřevěné střeše. Konkrétní typ asfaltové krytiny pak závisí na sklonu vaší střechy. Na stejném principu fungují také pískované živičné lepenky, které se mírně odlišují svým vzhledem. Oba typy krytin jsou dostupné v různých barevných odstínech a přispějí tak k rozzáření vaší zahrady.

Abyste mohli prostor v domku lépe využít, je možné dokoupit samostatné užitečné příslušenství, jako jsou regály, například pro uložení drobného nářadí, nebo úložné boxy. Stejně tak i závěsné police - v případě dřevěných domků je jejich přichycení snadné, u plechových či plastových je aplikace horší, nicméně můžou k tomu být konkrétně přizpůsobené (například u plastových domků Palram). Nemusí se jednat pouze o police, ale také přímo držáky na nářadí či závěsné panely. Vzhledem k tloušťce plechu a plastu nedoporučujeme montáž příslušenství na stěnu domku. Vhodnější je pro montáž využít samotné sloupky domku.

Náš tip: Ne vždy je potřeba dokupovat příslušenství k domku samostatně. Často jsou nabízeny přímo akční sety, kdy k zahradnímu domku navíc zdarma dostanete např. podlahovou základnu či střešní krytinu.

drzak-na-naradi-domek

Zpět na rozcestník

5. Jak a čím domek smontuji?

Pokud je již zahradní domek na cestě k vám domů, je nejvyšší čas se připravit na montáž. Před montáží domku je potřeba připravit si na zahradě vhodné místo, aby domek stál na zcela rovném a zpevněném povrchu, případně vybudovat betonový, dlážděný či dřevěný podklad.

K samotné montáži si určitě zajistěte jednoho či dva pomocníky, ve více lidech vám práce půjde rychleji od ruky a některé pracovní úkony byste sami jen těžko zvládli. Co se týká časového hlediska, vyhraďte si na montáž domku ideálně celý den. Pak už jen stačí nastudovat si návod, který je vždy součástí balení každého domku, případně je také dostupný online na webových stránkách u každého produktu, a začít montovat.

Myslete na to, že se při montáži neobejdete bez základního nářadí. Určitě si tedy připravte štafle, vodováhu, kladívko, vrtačku, pilku, šroubovák, metr, kleště a také ochranné brýle i rukavice. Veškeré potřebné nářadí je vždy uvedené v návodu, proto se řiďte především podle něj.

montaz-zahradni-domek

6. Namontujete mi domek?

Pokud se montáže obáváte či na ni nemáte dostatek času, neváhejte ji svěřit odborníkům. Montáž jsme vám schopni zajistit, nicméně předem je nutné mít připravený povrch či základ, na kterém bude zahradní domek umístěn. Co se týká ceny montáže, je potřeba uvažovat hned několik faktorů, které na cenu mají vliv. Jedná se o typ domku, jeho velikost, dále také příslušenství navíc, jako například aplikace střešní krytiny či podlahy. A kolik vás to vše bude stát? Počítejte s tím, že vás montáž vyjde cca na 50-75 % ceny domku. Pro nezávaznou cenovou nabídku montáže nás neváhejte kontaktovat.

Zpět na rozcestník

Zahradní domky a jejich příslušenství na jednom místě

ARKEN tým

Snímek obrazovky 2017-08-16 v 11.15.03   Snímek obrazovky 2017-08-16 v 11.17.58  google plus sdílej